Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přináší nám rodinný oběd i jinou výživu než jídlo?

Dnes na vás nejdříve vychrlím pár otázek. Mívali jste společný nedělní rodinný oběd? Nebo jiné jídlo? Jakpak na to vzpomínáte? Jaké rituály kolem jídla jste měli ve své rodině?  Ptám se pouze na ty, které mají častější frekvenci než jednou, dvakrát do roka. Ale to, co jste žili skutečně pravidelně… denně, týdně. Dejte si teď chvíli na vzpomínku a schválně jestli najdete nějakou, která vám vyloudí úsměv na rtech. A je jedno, zda se díváte z pozice dítěte nebo rodiče.

Měla jsem nedávno jednu klientku s přesvědčením, že jídlo – rovná se potíž. U nich doma se nikdy společně nejí. A to mě přivedlo k zamyšlení.

Že třeba toto může zase být jeden střípek do mozaiky vedoucí k uzdravení vztahu k jídlu.

A jako se vším, záleží na tom, jak k tomu přistoupíme. Ten samý záměr se dá provést citlivě a funkčně… anebo můžeme udělat ještě větší paseku. Bohužel všichni rodinní příslušníci nejsou vždy schopni citlivosti.

Berte prosím tyto řádky jako námět k zamyšlení – jak je to právě u vás a zda by to mohlo být i jinak.

Chci vám připomenout, že společné rodinné jídlo rozhodně není jen o tom co a kolik toho sníte.

Je to možnost potkat se svou rodinou. Možnost setkat se, přese všechno, co se právě děje. I tehdy, když zrovna neladíme. Je to vzájemná blízkost, která probíhá v těch nejobyčejnějších okamžicích – když si podáte sůl, když naléváte polévku, když společně pochválíte jídlo, když sbíráte talíře a dohadujete se, kdo umyje nádobí. Tyto obyčejné okamžiky jsou důležitým zdrojem výživy naší duše. Možná je považujeme za samozřejmost. Věřte, že nejsou. Většinou si to naplno uvědomíme, až tehdy, když je ztratíme. I když se mezi sebou škádlíte, i když vždycky není jen pohoda, přesto jste spolu. Můžete cítit, že matka ani otec nejsou vaši nejbližší, že vám nerozumí… Samozřejmě, že vaši vrstevníci vás pochopí lépe. Matka ani otec nikdy nebudou jako vaši kamarádi. Máme s nimi jiný druh vztahu.  Ale víte co? Skutečný přítel vám řekne i to, co nechcete slyšet. Což právě rodiče dělají poměrně často.

Ať si to uvědomujeme nebo ne, rodina, společné chvíle jsou pro nás zdrojem. Je spojený se stabilitou, s našimi kořeny. Oni prostě jsou. Je to matka, otec, sourozenci. Ať už jsou všelijací…ať nám lezou na nervy… Jsou nějakou částí obsaženi i v nás, ať se nám to líbí nebo ne, máme mnoho společného. Často nás právě to dráždí, nechceme být stejní. Víte, žádná vlastnost není jen špatná. Každá má i druhou stranu. Je jen na nás, jak ji umíme použít. Abychom ji uměli použít, musíme ji poznat a přijmout. Rodinné sešlosti mohou moc hezky sloužit jako zdroj pozorování, uvědomování si souvislostí, poznávání. Sebe i blízkých.

Rodinné vazby můžeme velmi snadno zabít anebo je s láskou pěstovat a opečovávat… což je určitě pracnější. Mohou nás svazovat, nebo nás mohou živit. Ve spojitosti s výživou, jídlem, se vše propojuje. Společný požitek uvolňuje a harmonizuje i záležitosti mezi námi.

Někdy v rodině vzniká situace, kdy se členové začnou silně rozcházet v názorech na jídlo, kdy odmítají jíst některé potraviny. Jeden nejí tohle, druhý zase tamto.

Určitě je fajn se v rodině celkově zajímat o jídlo. V dnešní době není jednoduché vyznat se v potravinách. To, co platívalo dřív, už neplatí. Všechno, co se prodává, není automaticky pro nás prospěšné. Mnohé potraviny jsou tak umělé, že se skutečnou výživou už nemají nic společného. Jaký důsledek to bude mít na společnost, se teprve uvidí s odstupem času. Asi to nebude nic pěkného, tuhle umělou stravu jíme poslední roky, takže dnes neexistuje věrohodný průzkum, který může zhodnotit její dopad. Osobně jsem přesvědčena o tom, že pokud nebudeme pozorní a nezačneme se zajímat o to, co jíme, tak z nás potravinářský průmysl šikovně vyrobí pacienty. Nebuďme naivní, jídlo, umělé vitamíny, potravinové doplňky a následně léčiva jsou obrovský byznys. Tam nejde nikomu o naše zdraví. Za něj jsme zodpovědní jen my sami. Přesto všechno je důležité zachovat zdravý rozum a nestat se otrokem „zdravých“ potravin. Což není vždy jednoduché.

 Někdy se najde v rodině jedinec, kdo chce jíst výrazně jinak. Začnou vznikat situace plné napětí, a pokud se problém prohlubuje, může se rodinný oběd stát tak stresující záležitostí, že se většina účastníků mu snaží raději vyhnout.

Jak postupovat aby se to nestalo, na to není jednoduchý ani jednotný návod. Chce to určitou diplomacii, řekla bych až alchymii. Žádné násilí ani striktní nařizování. Přesto bych doporučila neustupovat jednotlivci a nedopustit, aby se separoval. Trpělivě trvat na společném jídle alespoň jednou týdně. I kdyby každý jedl něco jiného. Zdržet se komentářů na adresu jedlíků.

Jedna ze zajímavých možností je třeba tato – najít společný základ jídla, a pokud dotyčný chce něco jinak, ať se přidá k přípravě a přidá si svoje. Společné vaření může být také moc krásná a veselá činnost. Můžete se navzájem i od sebe něco naučit.

Zkuste, aby alespoň jedna složka ve společném jídle byla stejná, aby ji měli všichni. Může to být v některých dobách jediná drobnost, která vás bude spojovat. Berte to hravě…Však nemá smysl z toho dělat problém.

Ještě jeden podnět pro jedince, které se bojí jíst to, co se vaří doma. Chci vám prozradit zkušenost, ke které jsem si sama došla. Vypozorovala jsem to hlavně v období, kdy jsem byla téměř na syrové stravě a u mamky jsem vždy snědla to, co mi dala. I knedlíky s omáčkou, maso… cokoliv. Moje tělo s tím nemělo sebemenší problém. Protože... zde funguje ještě jeden velmi silný faktor.

A to je matčina láska, energie, kterou vkládá do vaření. Pokud jíte jídlo připravené s láskou… je jinak stravitelné. To je prostě fakt.

Nehledě na to, že jedno jídlo týdně… i kdyby bylo úplně jiné, než normálně jíte, vám nijak neublíží. Vaše tělo to zvládne, důvěřujte mu. Dovolte si odlišnost, pomůže vám to, abyste se nestali otrokem vlastních pravidel.

Trávení se také blokuje výčitkami viny. Při výčitkách se necítíte dobře, vaše energetika se zpomalí a vaše psychika klesne. Stejné jídlo, pokud si ho dovolíte a užijete, vaše tělo zpracuje daleko snadněji.

Rodinné jídlo může být nádherná společná chvíle. Ať už je to pyžamová snídaně… nebo nedělní oběd, či páteční večeře… jde o to, setkat se. Být spolu. Ne, nemá smysl se nutit, pokud vám to nyní jde úplně proti srsti… zkuste se ale nad tím dnes zamyslet… je možné podpořit a pečovat alespoň o nějaké rodinné vazby? Mohu já přispět nějak k rodinné pohodě?  A jak?

Nepodkopávejme si své vlastní kořeny, ochraňujme je… jiné nemáme.

 

 

Autor: Magda Křepelková | pondělí 15.9.2014 11:51 | karma článku: 9,12 | přečteno: 372x
  • Další články autora

Magda Křepelková

Láska a moudrost

„Vím, že to není muž pro mě..., ale když já ho tak miluju...“ Je vám to povědomé? Jako by nás tato věta zbavovala zodpovědnosti. Ale my si tvoříme svůj život. A jen my samy jsme zodpovědné za to, jak ho prožijeme... jak naplníme svoje sny, touhy... Nelze se touto větou nechat vláčet životem.

15.1.2015 v 10:59 | Karma: 6,87 | Přečteno: 367x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Služba a sobectví.

V mnohých knihách čtu, jak moc je naplňující, když nemyslíme jen na sebe. Sama jsem se ve svém životě zaměřila na službu... a mohu všechna ta slova jen potvrdit. Když moje žití nebo práce někoho obohatí... jsem naplněná, šťastná, spokojená tak hluboce, jak jsem si to dřív neuměla ani představit. Nejlepší texty nebo terapeutickou práci vytvořím tehdy, když se totálně ponořím do procesu a skutečně mě zajímá, co ten dotyčný člověk potřebuje. Někdy se při práci otevře více témat a já si dělám poznámky, ke kterým se pak vracím a na jejich základě píšu. Pak vím, že píšu pro skutečné lidi a ne jen nějaké svoje teorie. Když pak přijde reakce třeba jednoho človíčka, jak mu ten text pomohl... vím, že jsem dobře. Že tohle je ono. Že tohle má smysl... je to pocit, který mě hluboce sytí a uspokojuje. To samé cítím při vytváření textů pro lidi přihlášené na mých stránkách k odběru textů.

6.1.2015 v 21:11 | Karma: 7,97 | Přečteno: 347x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Moje dcery a škatulky

Jako průzkumník podvědomí musím uznat, že náš mozek je sakra rychlej. Ale taky omezenej, přesněji omezující. A to je nutné mít stále na paměti. Mám na mysli naše okamžité posuzování a třídění. Jakýkoliv obraz, vjem, který zahlédneme, třebas jen koutkem oka, náš mozek bleskurychle potřebuje zařadit. Reaguje na základě zkušeností, vzpomínek, nálady, výchovy, informací vložených rodiči i dalšími lidmi. Reaguje na základě toho, co už zná. A my mu automaticky věříme. Zaznamenáme obraz a vyhodnotíme ho. Nepátráme po tom, na jakém základě jsme ho ohodnotili. Často bychom byli velmi překvapeni.

16.12.2014 v 12:37 | Karma: 9,51 | Přečteno: 653x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Realita nebo virtuální svět?

Žijeme v době velmi elektronické. S možnostmi, o kterých se nám dřív ani nezdálo. No, má to své pro i proti. Nedávno jsem jela se Student Agency. Seděla jsem vzadu uprostřed. Odzadu to byl pohled jako ze scifi filmu, pravda, 20 let starého... Sedadla, před nimi obrazovka. Sedící zírají na obrazovku, na uších sluchátka. Zabíjejí čas přesunu. Seznamování? Povídání si mezi lidmi? Pozorování cesty? Ani náhodou. Jen virtuální realita. Možná novější verze je pohled do notebooků, moderní styl práce často bez hlubšího smyslu... nestíháte? Normálka... kolem vás dalších 50 a více lidí? Normálka... Máte z toho psychické potíže?... Normálka.

23.10.2014 v 20:07 | Karma: 14,32 | Přečteno: 530x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Co nás živí?

Naše zdraví není jen otázka těla, fyzična. Žijeme život, zažíváme mnoho situací, prožíváme – anebo přežíváme. Už víme, že je třeba i psychické zdraví. Nelze oddělit jednu část od druhé, všechna témata se navzájem prolínají a souvisejí. Je to dar člověka i jeho života. Jakmile jedna oblast jde silně do háje, ovlivní to i další oblasti. A tudíž i naše – vaše zdraví. Chceme být zdraví? Věřím, že ano. Takže – začneme se zabývat tělem. Co potřebujeme ke svému zdraví? Jistě kvalitní výživu. Ale co všechno je naší výživou? Týká se to pouze jídla? Ani náhodou! Ale přesto jídlem začneme.

10.10.2014 v 22:32 | Karma: 8,70 | Přečteno: 346x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Poštovní známka po bagetě i voní. Francie uctila symbol gastronomie

19. května 2024  7:26

Francouzská pošta představila novou známku s obrázkem bagety převázané stužkou v barvách trikolory....

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 975x
Zabývám se psychosomatickou. Podporuji lidi se sebedestrukčními programy, bulimie, anorexie a další. Lidi, kteří už chtějí změnu. Jsem autorkou tří knih,"Příběh ženy", "Tanec divošky" a "Světlem sama sobě." - všechny jsou na téma ženského vnitřního světa. Více na www.magdakrepelkova.cz

Seznam rubrik